Jak długo powinna trwać współpraca z dietetykiem?

Wielu pacjentów zastanawia się jaki jest optymalny czas współpracy z dietetykiem oraz ile wizyt należy odbyć aby zrealizować swój cel. Szukając odpowiedzi na te pytania Internecie można się natknąć na bardzo zróżnicowane opinie, więc jak jest naprawdę?

Ile czasu powinna trwać terapia dietetyczna?

Niestety odpowiedź na to pytanie jest zdecydowanie niejednoznaczna i jak to często bywa można odpowiedzieć – “to zależy”. I zależy od wielu czynników co nie ułatwia oszacowania optymalnego czasu współpracy z dietetykiem. Zalecany okres takiej terapii może wahać się od jednorazowej wizyty do nawet wieloletniej współpracy.

Od czego zależy zalecany okres współpracy?

  • Ważną kwestią jest to z czym zwracasz się do dietetyka – chcesz sprawdzić czy Twoje nawyki są prawidłowe, zasięgnąć porady z danego zagadnienia, schudnąć, przytyć, a może potrzebujesz wsparcia żywieniowego w występującej u Ciebie chorobie?
  • Kolejna sprawa to cel jaki sobie zamierzyłaś/eś lub jaki wspólnie zaplanujemy w trakcie konsultacji. Może on być mały i wymagać krótkiego okresu lub wręcz przeciwnie – cel jest bardzo ambitny i na jego zrealizowanie będziemy potrzebować więcej czasu.
  • Nasz organizm jest bardzo skomplikowanym mechanizmem i wszystkiego nie przewidzimy, dlatego też długość współpracy będzie zależała od uzyskiwanych efektów, które będziemy na bieżąco monitorować.
  • Stan zdrowia, czyli wyniki badań, występujące zaburzenia i choroby oraz samopoczucie – to także musimy wziąć pod uwagę.
  • Twoja dyspozycyjność jest równie ważna, a więc to na ile będziesz mogła/mógł zaangażować się w ustalony plan. Istotne jest to ile masz wolnego czasu, który możesz wykorzystać na dbanie o dietę lub aktywność fizyczną oraz zasoby psychiczne i fizyczne umożliwiające podejmowanie tych działań.
  • Twoje zaangażowanie jest również szalenie ważne i będzie miało duży wpływ na czas trwania współpracy.
  • Częstotliwość wizyt i ich regularność to też aspekt, który nie pozostaje bez wpływu na czas. Stosowanie się do zaleceń dotyczących terminu konsultacji będzie sprzyjało jego skróceniu.

To ile mniej więcej będzie to trwało?

Poniżej postaram się średnio opisać w jakich przypadkach ile zazwyczaj trwa współpraca dietetyczna. Jednak przypominam, że jest to sprawa bardzo indywidualna i zależna od wielu czynników, więc przedstawione informacje powinny mieć jedynie charakter orientacyjny.

Konsultacja jednorazowa

Dla osób, które poszukują odpowiedzi na konkretne pytania lub mają określone wątpliwości dotyczące odżywiania. Chcą dowiedzieć się czy ich nawyki są prawidłowe, jakie jest ich zapotrzebowanie energetyczne, jaką dietę dobrać do stanu zdrowia lub chcą skonfrontować czy ich wiedza ma poparcie w badaniach naukowych.

Współpraca kilkumiesięczna

Skierowana szczególnie dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie i zmienić nawyki żywieniowe, wprowadzić odżywianie dopasowane do występującego zaburzenia czy choroby oraz poprawić wyniki badań. Również dla osób, którym zależy na zmianie swojej masy ciała, zarówno jej wzroście jak i spadku. W tym przypadku okres współpracy będzie zależał od tego ile kilogramów chcesz przybrać lub zrzucić.

Odchudzając się nie warto się spieszyć, ponieważ zbyt szybka utrata masy ciała może spowodować wystąpienie efektu jojo. To oznacza, że początkowo będziesz bardzo zadowolona/y z efektu, ponieważ masa ciała i obwody będą szybko się zmieniać, natomiast ostatecznie doprowadzi to do tego, że będziesz ważyć więcej, niż w momencie rozpoczęcia odchudzania. Aby tego uniknąć trzeba odpowiednio dobrać kaloryczność i spadek masy ciała rozłożyć w czasie. Tym wszystkim zajmiemy się podczas konsultacji. Do zobaczenia!