Dietoterapia rodzinna - czy to dobry pomysł?
Przyszedł czas na poprawę nawyków żywieniowych Twojej rodziny? A może chcesz zadbać o odżywianie swoich dzieci? Z tego artykułu dowiesz się czy konsultacja rodzinna z dietetykiem to coś dla Ciebie.
Spotkania rodzinne - kiedy warto je rozważyć?
Nie ulega wątpliwości, że dzieci uczą się przez naśladowanie dorosłych, dlatego trudno od nich oczekiwać, że będą zwolennikami zdrowej diety, nawet jeśli wielokrotnie powtarzamy im jak ważne dla ich zdrowia są warzywa, jeśli sami zajadamy się chipsami i pizzą. Dlatego jeśli w Twojej rodzinie obraz tego co powinno się jeść a co jedzą dorośli nie jest jednoznaczny to najlepszą opcją jest skorzystanie z porady dietetyka. Wspólnie jesteśmy w stanie zaplanować zmiany prowadzące do polepszenia odżywiania Twojej rodziny.
Choroby występujące w rodzinie
Jeśli któryś z członków Twojej rodziny zmaga się z chorobą dietozależną to również warto skorzystać z konsultacji rodzinnej, na której wszyscy z domowników dowiedzą się jak ważne jest odżywianie w danej jednostce chorobowej, jak powinno ono wyglądać i na co zwrócić szczególną uwagę. Będzie to bardzo duże wsparcie dla osoby chorej.
Jakie są plusy dietoterapii rodzinnej?
Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że w grupie siła i wspólnie łatwiej osiągnąć zaplanowany cel. Wzajemna motywacja zarówno do wprowadzania zmian w żywieniu, jak i utrzymywania regularnej aktywności fizycznej jest doprawdy nieoceniona. Przecież łatwiej zmobilizować się do wyjścia na spacer, gdy wybieramy się na niego całą rodziną w porównaniu do sytuacji gdy mamy wyjść sami, a reszta domowników właśnie siedzi na kanapie i ogląda film. To samo z przekąskami – zdecydowanie łatwiej ich nie jeść, gdy po prostu nie ma ich w domu – natomiast jeśli ktoś siedzi obok nas i chrupie ciastka to już o wiele trudniej będzie się nam powstrzymać. Dlatego wzajemne wsparcie w rodzinie i wspólne dążenie do określonego celu daje wspaniałe efekty.
Jak wygląda konsultacja rodzinna?
Na pierwsze spotkanie możesz przyjść całą rodziną lub tylko z drugim rodzicem. Wtedy dzieci, zabierzesz dopiero na następne spotkanie (to ważne, gdy masz określone oczekiwania lub zastrzeżenia do sposobu żywienia Twoich pociech, bo nie zawsze dobrym pomysłem będzie informowanie mnie o tym w ich obecności).
Na pierwszym spotkaniu porozmawiamy sobie o tym jak wygląda Wasze odżywianie i jaki jest poziom aktywności fizycznej w Waszej rodzinie. Wykonam pomiary i przeprowadzę wywiad medyczny z każdym z Was. Posłucham też o Waszych oczekiwaniach względem podjętej współpracy i wspólnie określimy cel. Dobierzemy najbardziej odpowiedni sposób jego realizacji i zaczniemy działać. 🙂
Czy trudne jest połączenie dietoterapii z innymi obowiązkami rodzinnymi?
O to nie musicie się martwić, ponieważ plan działania dopasujemy do Waszych zasobów i możliwości. Nie będę Wam nic narzucać, ponieważ najważniejsze jest to, żebyście byli w stanie nasze ustalenia wprowadzić w życie. Tym bardziej, że nie chodzi nam o to, żeby szybko schudnąć, a potem zmagać się z efektem jojo albo na tym, żeby dzieci zaczęły się buntować, że z dnia na dzień pozbyliśmy się ich ulubionych przekąsek. Zależy nam na tym, żeby Wasze upodobania i nawyki zmieniły się na prozdrowotne, a na to potrzeba trochę czasu.