Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Wielu z moich pacjentów decyzję o zapisaniu się na pierwszą wizytę odwleka w czasie. Często wynika to z niepotrzebnych obaw czy poczucia wstydu, dlatego tak ważne jest dla mnie abyś podczas konsultacji ze mną czuł/a się miło i swobodnie. Zobacz jak przygotować się do pierwszej wizyty, tak by nic Cię nie zaskoczyło.

Dobre nastawienie to podstawa

Bardzo ważne jest abyś uwierzył/a w to, że razem uda nam się osiągnąć ustalony wcześniej cel. Wspólnie znajdziemy rozwiązania dopasowane do Twojego trybu życia i obecnego stanu zdrowia. Pacjentom otwartym na wprowadzanie zmian o wiele łatwiej jest wdrożyć je w życie. Najlepiej aby Twoja motywacja skłaniająca Cię do rozpoczęcia współpracy była wewnętrzna, czyli wynikająca z Twojego poczucia, że konsultacja z dietetykiem jest dla Ci potrzebna. Może też to być motywacja zewnętrzna, kiedy na przykład lekarz na podstawie Twoich wyników badań i aktualnego stanu zdrowia zaleci współpracę z dietetykiem.

Niezbędne informacje

Poniżej zamieszczam listę informacji, które będą dla mnie kluczowe i o które będę pytała Ciebie w trakcie pierwszej konsultacji. Sprawdź czy potrafisz udzielić odpowiedzi na każde zagadnienie.

  • Występujące choroby i schorzenia.
  • Przebyte zabiegi i operacje.
  • Ewentualnie występujące objawy, które Cię niepokoją.
  • Przyjmowane leki i suplementy diety.
  • Wcześniejsze próby odchudzania, stosowane diety, podejmowane interwencje.
  • Aktualne wyniki badań (morfologia, lipidogram, glukoza i insulina na czczo, we wskazanych przypadkach test obciążenia glukozą i hormony) – jeśli nie masz tych wyników to nie wykonuj ich wszystkich, podczas konsultacji omówimy, które w Twoim przypadku będą konieczne.
  • Jeżeli zgłosisz się na wizytę stacjonarną to przeprowadzimy pomiar składu i wysokości ciała, a jeśli będzie taka możliwość również analizę składu ciała (BIA). Jeśli wybrałeś/aś konsultację telefoniczną lub online to przed wizytą sprawdź swój wzrost i masę ciała oraz wykonaj pomiary obwodów np. talii i bioder – wystarczy do tego taśma krawiecka lub centymetr (pomiary wykonaj rano, na czczo w samej bieliźnie).

Pierwsza wizyta może być początkiem długofalowej współpracy opartej na regularnych konsultacjach albo może być jednorazowym spotkaniem/rozmową, np. jeśli masz jakieś wątpliwości i chciałbyś/chciałabyś skonfrontować je ze specjalistą.